ciśnieniomierze

Jak działa ciśnieniomierz elektroniczny?

Ciśnieniomierz jest sprzętem, który powinien obowiązkowo znajdować się w każdym domu. Zaleca się, by posiadały go nie tylko osoby w podeszłym wieku, ale także wszystkie osoby, które przekroczyły 40 rok życia, oraz kobiety ciężarne. Regularna kontrola ciśnienia pozwala bowiem wykryć szereg chorób związanych z sercem i układem krążenia na ich wczesnym etapie, co umożliwi ich skuteczniejsze leczenie.

Jaki aparat wybrać do domu?

Lekarze zwykle korzystają z tradycyjnych aparatów osłuchowych, gdyż zapewniają one większą precyzję pomiarów oraz umożliwiają wykrycie arytmii. Do użytku domowego zaleca się jednak ciśnieniomierze elektroniczne, które są znacznie łatwiejsze w obsłudze. Wymagają one bowiem jedynie nałożenia mankietu na ramię oraz odczytania wyniku z wyświetlacza. W ich przypadku nie zachodzi więc konieczność osłuchiwania bicia serca, co sprawiało wiele trudności zwłaszcza osobom starszym, które niedosłyszą.

Warto też podkreślić, że istotną zaletą, której nie mają ciśnieniomierze typu tradycyjnego, a posiadają ją aparaty elektroniczne, jest możliwość zapamiętywania wyników w urządzeniu. Ma to duże znaczenie zwłaszcza dla osób, które mają problemy z pamięcią – przed wizytą lekarską możliwe jest bowiem odtworzenie wyników pomiarów z poszczególnych dni i stworzenie w ten sposób zestawienia, które pomoże lekarzowi ocenić skuteczność zaproponowanej przez niego kuracji.

Jak działa aparat do mierzenia ciśnienia?

W ciśnieniomierzach elektronicznych do pomiaru ciśnienia krwi wykorzystuje się metodę oscylometryczną. Oznacza to, że pomiar ciśnienia jest możliwy dzięki zmierzeniu drgań wywołanych przez przepływającą pod mankietem krew. Technika ta pozwoliła producentom aparatów elektronicznych zrezygnować ze słuchawek, którymi tradycyjnie należało osłuchiwać miejsce zgięcia łokcia.

Należy jednak pamiętać, że również w tych aparatach konieczne jest ścisłe stosowanie się do instrukcji obsługi. Nie zaleca się też rozmawiania podczas badania – nie chodzi w tym przypadku o ciszę potrzebną do usłyszenia bicia serca, ale o wyrównanie oddechu, który wpływa znacząco na poziom ciśnienia krwi (nierówny, przerywany oddech może je podwyższyć).

Wybierając aparat elektroniczny, pamiętajmy też, że możemy zakupić dwa jego typy. Pierwszym, częściej spotykanym, jest ciśnieniomierz naramienny, który zakłada się na wysokości zgięcia łokcia, natomiast drugi to aparat nadgarstkowy. Oba rodzaje urządzeń mają swoje wady i zalety, jednak z reguły zaleca się wybór urządzeń z mankietem zakładanym na ramię, gdyż puls na nadgarstku jest u wielu osób zbyt słabo wyczuwalny, by mógł on posłużyć do uzyskiwania miarodajnych, mających medyczne znaczenie wyników – zwłaszcza u osób, które wkroczyły już w piątą dekadę życia.

Post Your Comment Here