usuwanie zaćmy

Laserowe usuwanie zaćmy – co warto o niej wiedzieć?

Zaćma jest naprawdę poważnym problemem, który dotyka wielu Polaków. Niestety, leczenie w naszym kraju jest nie tyle skomplikowane, co wiążę się z długim okresem oczekiwania na zabieg. Zobacz, dlaczego warto jest postawić na laserowe usuwanie zaćmy i jak ono przebiega.

Jaki jest najskuteczniejszy sposób pozbycia się zaćmy?

Zaćma jest to choroba, której efektem jest zmętnienie soczewki oka. Dotyka ona głównie osób po 60-tym roku życia (tzw. zaćma naturalna). Niestety, odsetek osób, które się z nią borykają jest duży, przez co stała się ona naprawdę poważnym problemem. Warto tutaj wspomnieć o tym, że nieleczona może doprowadzić do utraty wzroku, dlatego tak ważne jest jej leczenie. Obecnie najbardziej skutecznym i w sumie jedynym sposobem na pozbycie się tego problemu, jest laserowe usuwanie zaćmy. Oczywiście, można stosować również leki farmakologiczne, jak na przykład krople, jednak trzeba liczyć się z tym, że nie usuwają one choroby, a jedynie powstrzymują jej rozwój.

Laserowe usuwanie zaćmy krok po kroku

Zabieg usuwania zaćmy trwa około 20 minut i jest bezbolesny dla pacjenta. Na czym on polega? W pierwszej kolejności należy najpierw wykonać badania, które pomogą okuliście określić, jaka będzie najlepsza dla nas metoda laserowego leczenia. Samo laserowe usuwanie zaćmy przeprowadzane jest przy zastosowaniu znieczulenia kroplowego, dzięki czemu pacjent nie odczuwa bólu. Następnie, przy pomocy lasera femtosekundowego, zostaje wykonane minimalne nacięcie w rogówce. Gdy nacięcie zostanie już wykonane, zostaje tam wprowadzone narzędzie do usuwania zmętniałej soczewki. Jego zadaniem jest wygenerowanie fal ultradźwiękowych, które rozbijają chorą tkankę i odsysają rozdrobnioną soczewkę. Kiedy już zmętniała soczewka zostanie usunięta w jej miejsce wprowadza się nowy, syntetyczny odpowiednik.

Gdzie są przeprowadzane zabiegi?

Laserowe usuwanie zaćmy jest wykonywane w wielu klinikach okulistycznych na całym świecie. W Polsce, niestety, leczenie katarakty nie jest proste. Na ten stan rzeczy wpływa długi czas oczekiwania oraz ogromne kolejki, które utrudniają pacjentowi przeprowadzenie operacji. Oczywiście, inną możliwością jest prywatne leczenie, jednak jest to dość kosztowna inwestycja, na którą bardzo często nie jest stać przeciętnego obywatela. Nic więc dziwnego, że coraz więcej z nas decyduje się na przeprowadzenie zabiegu poza granicami naszego kraju. Najczęściej takie operacje przeprowadzane są w Czechach lub w Niemczech. Na obecną chwilę koszt zabiegu w Czechach wynosi 2,5 tys. zł, a w Niemczech około 3 tys. zł.

Post Your Comment Here