Laserowe usuwanie żylaków – co warto wiedzieć o tym zabiegu?

Skłonność do powstawania żylaków jest uwarunkowana genetycznie – tendencję tę dziedziczy się nie tylko po rodzicach, ale także po innych członkach rodziny. Na ich pojawienie się duży wpływ ma także nieodpowiedni tryb życia – między innymi zła dieta oraz brak ruchu. Szacuje się, że co trzecia kobieta powyżej czterdziestego piątego roku życia oraz co piąty mężczyzna mają problem z żylakami, które nie tylko nieestetycznie prezentują się na nogach, ale często także zagrażają zdrowiu i życiu; zaburzenia przepływu krwi w kończynach dolnych sprzyjają tworzeniu się zakrzepowego zapalenia żył, a w konsekwencji do zatoru tętnicy płucnej. Na szczęście współczesna medycyna dysponuje nowoczesnymi sposobami ich usuwania. Jednym z nich jest laserowe usuwanie żylakówhttp://alfamedycyna.pl/laserowe-usuwanie-zylakow/.

Laserowe usuwanie żylaków

Usuwanie żylaków za pomocą lasera, inaczej zwane metodą EVLT, polega na „wyłączeniu” żył, w których dochodzi do zalegania płytek krwi i w efekcie do tworzenia się żylaków. Zabieg przeprowadza się w warunkach ambulatoryjnych (na przykład w gabinecie lekarskim, nie w szpitalu), przy jednoczesnym użyciu aparatu ultrasonograficznego (potocznie USG). Jego istotą jej wprowadzenie cewnika i światłowodu lasera do niewydolnej żyły. Energia emitowana przez laser jest pochłaniana przez obecną w krwi hemoglobinę, przez co dochodzi do uszkodzenia wewnętrznej powierzchni poddanej zabiegowi żyły. Wskutek tego żyła obumiera. Po zakończeniu zabiegu pacjentowi zakłada się specjalny opatrunek uciskowy – należy nosić go przez kilka dni.

Zalety laserowego usuwania żylaków

Ogromną zaletą laserowego usuwania żylaków jest to, że zabieg nie wiąże się z zakładaniem i zdejmowaniem szwów, co jest sporym udogodnieniem zarówno dla pacjentów, jak i dla pracowników służby zdrowia. Co więcej, jego wykonanie nie wymaga podawania pacjentowi znieczulenia; do niedawna żylaki usuwano wyłącznie metodami tradycyjnymi, które wymagały podania narkozy – wówczas istniało duże ryzyko wystąpienia licznych komplikacji i powikłań związanych z zastosowaniem znieczulenia ogólnego. Obecnie znieczulenie podawane jest wyłącznie osobom, które tego żądają (na przykład przez lęk związany przed wkłuciem się w żyłę). Kolejną zaletą usuwania żylaków za pomocą lasera jest to, że pacjent nie wymaga hospitalizacji; po wykonaniu zabiegu pozostaje on pod obserwacją przez około pół godziny, po czym może opuścić placówkę. Co za tym idzie – okres rekonwalescencji również nie jest długi; w przeciwieństwie do tradycyjnej metody usuwania żylaków nie ma potrzeby, by przebywał na dwutygodniowym zwolnieniu lekarskim – następnego dnia może bowiem bez przeszkód wrócić do codziennych zajęć (wyjątkiem są czynności wymagające dźwigania – zaleca się powstrzymywanie od podnoszenia ciężarów przez co najmniej kilka dni od przeprowadzenia zabiegu). Ewentualne powikłania po laserowym usunięciu żylaków zdarzają się bardzo rzadko – u około 1% pacjentów. Najczęściej jest to zapalenie żył powierzchniowych, które charakteryzuje się łatwością w leczeniu. Poza tym innymi zdarzającymi się powikłaniami są niezagrażające zdrowiu i życiu przebarwienia skóry.

Przeciwwskazania do laseroterapii żylaków

Jak każdy zabieg – laserowe usuwanie żylaków ma swoje przeciwwskazania. Są to miedzy innymi:
– zaburzenia krzepnięcia krwi,
– choroby nowotworowe skóry,
– ciąża,
– cukrzyca,
– ogólne zaburzenia odporności.

Przed poddaniem się zabiegowi pacjent powinien także skonsultować z lekarzem leki, które przyjmuje; niektóre z nich stanowią poważne przeciwwskazanie do wykonania zabiegu laserowego. Należą do nich środki przeciwkrzepliwe, retinoidy i leki światłoczułe. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić odstawienie farmaceutyków na kilka dni przed zabiegiem, w innych zaś jego wykonanie może okazać się całkowicie niemożliwe.

Brak refundacji

Jednym z podstawowych problemów, z jakimi spotykają się pacjenci gotowi na zabieg laseroterapii żylaków jest to, że nie jest on refundowany przez NFZ. Obecnie przeprowadza się go wyłącznie w prywatnych klinikach i gabinetach lekarskich, co oznacza konieczność pokrycia wszelkich kosztów przez pacjenta.

Post Your Comment Here