Podstawowe informacje dotyczące zaćmy – zaćma operacja Gliwice

Zaćma, zwana także kataraktą, jest chorobą postępującą, która prowadzi do utraty wzroku. Nieleczona zaćma prowadzi do całkowitego zmętnienia soczewki oka i może zaatakować jednocześnie obie soczewki. Współczesny postęp medycyny nie pozwala na określenie przyczyn powstawania zaćmy, jednak przyjmuje się, że katarakta aż w 90% jest spowodowana starzeniem się organizmu. Pozostałe 10% przypadków cierpi na zaćmę z przyczyn genetycznych lub innych. Sprawdź, na czym polega zaćma operacja – http://pryzmat-okulistyka.pl/zacma-i-co-dalej/.

Czym jest zaćma i u kogo najczęściej występuje?

Jak wspomniano wcześniej, zaćma jest rozwijającym się zmętnieniem soczewki oka. Występuje zazwyczaj u osób, które ukończyły sześćdziesiąty rok życia – osoby takie narażone są bowiem na występowanie zaburzeń metabolicznych będących skutkiem starzenia się organizmu. Zaćma zdarza się również u młodych osób, jednak w tych przypadkach przyczyna powstawania schorzenia tkwi w innych czynnikach. Najczęściej są to urazy oka, przebywanie długo w szkodliwych warunkach, kontakt narządu wzroku z substancjami chemicznymi, stany zapalne oka, a nawet przyjmowanie niektórych leków. Obecnie nie znane są prewencyjne sposoby zapobiegania zaćmie, jednak nie każdy zachoruje za kataraktę. Zaćmę łatwo zdiagnozować. W sytuacji, gdy podczas badania wzroku okulista nie będzie mógł dobrać szkieł korekcyjnych, które pozwolą na ostre widzenie, wtedy konieczne jest dokładne zbadanie soczewki oka.

Jakie są przyczyny powstawania zaćmy?

Zaćma powoduje zmętnienie soczewki oka i nieleczona prowadzi do całkowitego zamazania obrazu, a chory może jedynie odróżnić dzień od nocy. Za prawidłowe widzenie odpowiada w oku soczewka, która jest obustronnie wypukła. Taka budowa soczewki pozwala na skupianie promieni słonecznych na siatkówce, co wpływa na ostrość widzenia. Wraz z wiekiem soczewka może ulegać mętnieniu, czego skutkiem mogą być zaburzenia ostrości widzenia.

Objawy zaćmy

Jakie objawy, charakterystyczne dla zaćmy, powinny nas zaniepokoić? Przede wszystkim utrata ostrości wzorku, która nie jest korygowana żadną mocą okularów. Kolejnym objawem, który powinien nas zaniepokoić to wrażenie, że jasne barwy są ciemniejsze niż w rzeczywistości. U chorego wzrok początkowo wyostrza się o zmierzchu, natomiast w dzień zdarzają się tzw. olśnienia, które oślepiają. Z postępem choroby widzenie w nocy przestaje być możliwe.

Leczenie – zaćma operacja Gliwice

Dla chorych na zaćmę mamy bardzo dobrą wiadomość. Obecne techniki chirurgiczne oraz wiedza medyczna pozwalają na całkowite wyleczenie chorego. Współczesne metody okulistyczne przywracają ostrość widzenia oraz poprawiają komfort życia chorych. Jak wygląda leczenie zaćmy? Istnieją dwie metody leczenia zaćmy: wewnątrztorebkowa i zewnątrztorebkowa. Współcześnie stosuje się metodę zewnątrztorebkową, która polega na wykonaniu zabiegu chirurgicznego z pozostawieniem torebki i umieszczeniem w niej nowej, sztucznej soczewki. W tej metodzie stosuje się nowoczesną technikę fakoemulsyfikacji, dzięki której za pomocą płynu lub ultradźwięków rozbija się na mniejsze cząstki zmętniałą soczewkę i usuwa ją. Należy jednak pamiętać, że zabieg ten powinien być wykonany przez profesjonalistów. W tym celu warto przed wyborem gabinetu sprawdzić opinie byłych pacjentów. Wpisując w wyszukiwarkę hasło: zaćma operacja Gliwice czy też każde inne miasto w Polsce, powinniśmy szukać przychodni z jak najlepszą renomą.

Sztuczna soczewka

Poruszony wcześniej temat wyboru odpowiedniej kliniki powinien być naszym priorytetem podczas decydowania się na zabieg. Krótkie hasło „zaćma operacja Gliwice” powinno dać nam odpowiedź, gdzie najlepiej wykonać zabieg. Operacja wykonana przez niedoświadczonych lekarzy czy też wykonywanie zabiegu narzędziami, których jakość podlega poważnym wątpliwościom może skutkować wieloma powikłaniami prowadzącymi nawet do utraty wzroku. Komplikacje, jakie mogą dotknąć pacjentów źle zoperowanych to między innymi: mętnienie tylnej ściany torebki. Należy również pamiętać o dokładnej pielęgnacji oka po operacji. Oka nie można dotykać ani moczyć przez kilkanaście pierwszych dni po operacji, aby nie doprowadzić do wdania się infekcji.

Post Your Comment Here