Poradnia proktologiczna – diagnostyka i leczenie chorób odbytu

Proktologia jest wyjątkowo specyficznym działem chirurgii, którego zainteresowaniem pozostają schorzenia okolic odbytu, odbytnicy oraz aparatu zwieracza. Schorzenia te są bardzo powszechne w populacji i pomimo niewątpliwie wstydliwego charakteru, należy udać się do miejsc, gdzie uzyskać można fachową pomoc. Specjalistyczna poradnia proktologiczna – http://alfamedycyna.pl/skoczow/poradnie/poradnia-proktologiczna/ – zajmuje się diagnostyką, leczeniem oraz obserwacją pacjentów ze schorzeniami rektalnymi.

Jakie są najczęstsze schorzenia odbytu?

W populacji dominującym schorzeniem okolic odbytu są bez wątpienia hemoroidy. Są to żylaki odbytu, wynikające z patologicznego poszerzenia i przerostu naczyń splotu odbytniczego i prowadzące do często znacznego uwypuklenia śluzówki odbytnicy. Do grup ryzyka zaliczyć należy osoby po 50 roku życia (nie jest to jednak reguła), kobiety po okresie menopauzy i osoby wykonujące pracę w pozycji siedzącej (urzędnicy, księgowi, kierowcy, piloci itd.) oraz chorzy z marskością wątroby. Dieta ma również istotne znaczenie dla ewentualnego rozwoju hemoroidów. Przewlekłe zaparcia i wynikające zeń wzrosty ciśnienia śródbrzusznego predestynują do pojawienia się żylaków odbytu.

Objawami charakterystycznymi, z którymi styka się najczęściej poradnia proktologiczna, jest ból w trakcie wypróżniania, siedzenia oraz przy spoczynku. Wynika on z podrażnienia śluzówki oraz powstawania nadżerek w jej obrębie. Perforacja żylaków może prowadzić do silnego krwawienia z odbytu.

Do oceny hemoroidów wykorzystuje się kilka podstawowych badań. Standardem ogólnomedycznym, nie tylko stricte proktologicznym jest badanie palpacyjne odbytnicy (badanie per rectum). Jest ono ważne nie tylko ze względu na hemoroidy, ale i ewentualne procesy nowotworowe, które lokalizować się mogą w obrębie odbytnicy. Bardziej dyskryminatywne jest badanie endoskopowe odbytnicy (rektoskopia). Dzięki niej możliwa jest ocena całej śluzówki odbytnicy.

Leczenie hemoroidów polega głównie na ograniczaniu siedzenia, stosowaniu diety ubogoresztkowej oraz preparatów farmakologicznych zawierających diosminę, oraz werapamil(niedostępny w Polsce). W zależności od zaawansowania klinicznego hemoroidów wykonuje się operacje mniej inwazyjne (zakładanie opasek, usuwanie laserowe) lub radykalne (usunięcie całego układu żylnego okolic odbytu) – ten drugi zabieg niesie za sobą bardzo przykre następstwa, do których zaliczyć należy nietrzymanie gazów i stolca oraz znaczną deformację okolic odbytu.

Onkologia proktologiczna – znaczenie i zagrożenia

Schorzenia onkologiczne odbytu należą do jednych z najpóźniej diagnozowanych, cechujących się bardzo poważnym rokowaniem. Poradnia proktologiczna jest na ogół odwiedzana przez chorych za późno, co przekłada się na czas przeżycia chorych. Rak jelita grubego w około 20% przypadków lokalizuje się w odbytnicy – kluczowe w ocenie przez każdego lekarza jest więc badanie per rectum.

Rak płaskonabłonkowy odbytu ze względu na szybki wzrost i naciekanie struktur okolicznych w zaawansowanym stadium jest nieuleczalny i przyczynia się do szybkiej śmierci pacjentów. Poradnia proktologiczna powinna być odwiedzona przez pacjentów w każdej sytuacji, gdy odczuwają oni niepełne wypróżnienia, bóle przy oddawaniu stolca, mają naprzemienne biegunki i zaparcia. Można w ten sposób wykryć bardziej typowe dolegliwości, jak hemoroidy albo szczeliny odbytu. Niemniej jednak nie należy nigdy zapominać o ewentualnych chorobach nowotworowych, których częstość występowania stale wzrasta.

Grunt to nie obawiać się wizyty u proktologa. Jest to lekarz, który może bardzo szybko i skutecznie pomóc w uporaniu się z dolegliwościami związanymi z tą wstydliwą okolicą.

Post Your Comment Here