Powiększanie piersi: o czym musisz wiedzieć?

Wiele kobiet decyduje się na powiększenie piersi. Wynika to z różnych przyczyn. Trzeba jednak wiedzieć, że źle przeprowadzona operacja może powodować poważne problemy. Ty też zastanawiasz się, czy iść na zabieg? Przeczytaj nasz miniporadnik.

Na czym polega zabieg?

Powiększenie piersi, w dużym skrócie, polega na wszczepieniu implantów. Umieszcza się je zaraz pod gruczołem, między mięśniem piersiowym większym lub też podmięśniowo. Zależy to od kształtu i budowy klatki piersiowej, a także od pierwotnej wielkości biustu. W zależności od potrzeb dopasowuje się różne rodzaje implantów: z pianki mikropoliuretanowej, żelu silikonowego. Zarówno materiał, jak i kształt implantu musi być ustalony indywidulanie podczas konsultacji z lekarzem. Specjalista bierze pod uwagę wiele czynników. Nie ma jednoznacznej recepty jak najlepiej umieścić wszczep. Trzeba to dostosować do indywidulanych preferencji. Powiększanie piersi jest dosyć bezpieczne, ale pod warunkiem że wybierze się dobrą klinikę. W przeciwnym razie konsekwencje mogą być tragiczne. Poważne powikłania, stan zapalny, deformacje tkanki skórnej – to tylko niektóre z nich.

Dlaczego decydujemy się na zabieg?

Przyczyny są naprawdę różne. Jedne panie chcą po prostu poprawić swój wygląd. Często decydują się na zabieg za namową partnera. Są też kobiety, których biust po porodzie uległ znacznej deformacji. Niektóre decydują się na operacje z powodu zbyt niskiego poczucia własnej wartości. Ważne jest jednak, by podejmować świadome wybory. Stąd też prace chirurgiczne są poprzedzone konsultacjami lekarskimi. Z pacjentką rozmawiają specjalista z dziedziny chirurgii, psycholog, którzy oceniają, czy nie ma żadnych przeciwskazań. Ważne jest, by panie miały pełną świadomość zagrożeń wynikających z takiej decyzji. Trzeba wiedzieć, że powiększanie piersi, jak żadna operacja, nie jest w pełni bezpieczna. Wprawdzie nowoczesne kliniki dysponują dobrej jakości sprzętem i doświadczonym personelem, ale ryzyko powikłań jest zawsze. Warto więc nie kierować się tylko i wyłącznie ceną, ale postawić na klinikę, która może się pochwalić wieloma referencjami i przeprowadza zabiegi z należytą starannością.

O czym należy pamiętać po zabiegu?

Efekt tuż po zabiegu jest, delikatnie rzecz biorąc, mało ciekawy. Pacjentki odczuwają ból, a piersi są obrzmiałe. Nie należy się tym zrażać, bo za jakiś czas wszystko będzie już wyglądało normalnie, ale należy się liczyć z pewnym okresem rekonwalescencji. Do pełnej aktywności fizycznej będzie można wrócić po niecałym miesiącu. Przez miesiąc po zabiegu koniecznie należy nosić specjalny biustonosz, który zapobiegnie zniekształceniom implantów. W pierwszym tygodniu nie można spożywać alkoholu, a przez miesiąc po operacji należy przyjmować witaminę E i dbać o to, by w naszym organizmie nie zabrakło witamin. Zalecenia mogą być różne w zależności wyników badań i samopoczucia pacjentki. O tym co przyjmować i jakie kroki przedsięwziąć powinien każdorazowo decydować lekarz prowadzący. To ważne, bo konsekwencje pooperacyjne mogą być bardzo dotkliwe. Żeby im zapobiec konieczne są regularne konsultacje. Po operacji można przebywać w domu, ale jeśli działałoby się cokolwiek niepokojącego natychmiast należy się zgłosić do kliniki. Warto mieć przy sobie telefon, by w razie potrzeby się skonsultować z lekarzem prowadzącym i dowiedzieć, czy to co się dzieje jest zupełnie normalne. Lepiej dmuchać na zimne. Pewnie większość objawów będzie naturalna, ale nie zaszkodzi się dopytać.

Post Your Comment Here