Jak przebiega zaćma operacja?

Oko to narząd, o który powinniśmy w szczególny sposób dbać i zapewnić mu bezpieczeństwo. To dzięki niemu, możliwe jest rejestrowanie i odczytywanie obrazów w postaci zmysłu wzroku. Oko traci jakość swojej struktury i zdolność niezaburzonego patrzenia wraz z upływem czasu. Zaćma jest jedną z takich chorób, która pojawia się jako naturalny efekt procesu starzenia się. Kiedy już pojawi się zaćma operacja będzie niezbędna – http://alfamedycyna.pl/skoczow/szpital/oddzial-okulistyki/operacja-zacmy/.

Co to jest zaćma?

Zaćma to schorzenia oka, które występuje z powodu zmętniania soczewki. Proces ten z kolei pojawia się, jako wynik zaburzonych czynności metabolicznych, jakie zachodzą w strukturze oka. Upośledzenie metabolizmu białka w soczewce, przyczynia się do bardzo dużego spowolnienia jego syntezy, co jest przyczyną utraty elastyczności i przezroczystości soczewki. Na tym etapie dochodzi właśnie do czynności, którą zwykliśmy określać jako zmętnianie soczewki, czyli jej niezdolność do właściwego przekazywania odpowiedniej ilości światła do siatkówki oka. W wyniku tego zaburzenia, rejestrowany obraz jest nieostry, zaciemniony i przykryty mgłą. Proces ten jest stały, nieodwracalny i nieuchronnie prowadzi do utraty wzroku. Zmian powstałych w strukturze soczewki nie da się cofnąć, ani uleczyć w sposób farmakologiczny. Na rynku istnieją różne leki, które przypisywane są pacjentowi w momencie zdiagnozowania zaćmy. Ich funkcją jest jednak jedynie spowolnienie postępu choroby, nie zaś jej uleczenie. Kiedy pojawia zaćma operacja będzie jedyną czynnością, która przywróci należytą jakość widzenia, a jej przeprowadzenie jest konieczne. Brak działania chirurgicznego zawsze prowadzi do całkowitego zaciemnienia, czyli utraty wzroku.

Nie należy jednak popadać w panikę przed hasłem „zaćma operacja„. Naturalną reakcją każdego pacjenta na wieść o konieczności przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego jest strach. W tym przypadku jest to jednak zupełnie niepotrzebne. Operacja zaćmy jest całkowicie bezbolesna, a jej efekty przynoszą przywrócenie pełnej sprawności oka.

Na czym polega operacja zaćmy?

Nie istnieje metoda wyleczenia zmętniałej soczewki. Każda operacja zaćmy polega więc na wymianie naturalnej soczewki, na sztuczną, sprawną i zapewniającą odpowiednią jakość widzenia, pełną ostrości i barw. Istnieją różne sposoby dokonywania owej wymiany.

Ważne jest, że w przeciwieństwie do sytuacji, jaka miała miejsce jeszcze kilka lat temu, kiedy to istniała konieczność czekania aż zaćma odniesie ostateczne stadium i zmętnione zostaną wszystkie soczewki, w dzisiejszych czasach można dokonywać zabiegu już we wczesnym stadium choroby. Dla pacjenta oznacza to, że nie będzie musiał długo męczyć się z wciąż pogarszającym się stanem wzroku. Jest to szczególnie ważne dla osób, u których zaćma pojawia się podczas, gdy pozostają jeszcze aktywni zawodowo. Choć aż 90% przypadków zaćmy zaczyna się pojawiać po ukończeniu sześćdziesiątego roku życia, medycyna zna przypadki, kiedy zaćma dotyka ludzi po czterdziestym roku, a czasami nawet i przed.

Jak wygląda sama operacja?

Istnieją rożne metody leczenia zaćmy. Najczęściej stosowany jest zabieg określany jako fakoemulsyfikacja. Polega ona na dokonaniu małego nacięcia na rogówce oka, którego długość nie przekracza trzech milimetrów. Otworem tym wprowadzana jet specjalistyczna sonda, która dociera do struktury soczewki. Wykorzystuje ona technologię bazującą na ultradźwiękach, a więc dźwiękach o częstotliwości tak wysokiej, że nie są one słyszalne dla ludzkiego ucha. Ultradźwięki mają za zadanie rozbicie struktury zmętnionej soczewki, a następnie jej wyssanie. Na tym etapie, zaćma została usunięta. Teraz pozostało umiejscowić nową – sztuczną soczewkę. Do tego celu, chirurg wykorzystuje to samo nacięcie na rogówce, po czym wprowadza soczewkę w zwiniętej formie. Kiedy dociera ona na swoje docelowe miejsce, samodzielnie przybiera potrzebny kształt. Nie ma konieczności nakładania szwów na nacięcie zrobione w rogówce. Otwór sam się goi, zamykając się pod wypływem działania ciśnienia panującego wewnątrz gałki ocznej.

Inną metodą operacyjną jest wykorzystanie tzw. techniki emulsyfikacji płynowej. W tym przypadku, rozbicie struktury soczewki nie dokonuje się poprzez działanie ultradźwięków, a wykorzystanie strumienia sprężonego płynu. Najbardziej skuteczną metodą, a zarazem zapewniającą najwyższy stopień bezpieczeństwa, jest zabieg, który zakłada połączeniu obydwu typów leczenia. Takie operacje dokonywane są w najbardziej nowoczesnych placówkach, jednak zdecydowanie najczęściej przeprowadzana jest fakoemulsyfikacja oparta na działaniach ultradźwięków.

Kiedy rozwinie się zaćma operacja jest konieczna, ale nie należy się jej bać. Metody, jakimi posługują się lekarze są bezbolesne, bezpieczne, a sam zabieg nie trwa więcej jak 10-20 minut. Stosuje się znieczulenie miejscowe pod postacią specjalnych kropli. Jak zostało powiedziane, nie ma konieczności zakładania szwów, nacięcie szybko zamyka się samodzielnie. Jedyną rzeczą, o jakiej pacjent będzie musiał pamiętać jest stosowanie specjalnej plastikowej opaski na oko podczas kilku najbliższych nocy.

Post Your Comment Here