Sprawdź, jakie badania może ci wykonać okulista Gliwice

Skończyły się czasy, kiedy wizyta u okulisty wiązała się tylko z patrzeniem na tablicę z literkami i odczytywaniem ich w zależności od wielkości i odległości stania. Takie badanie owszem, wciąż jest wykonywane, ale jest tylko integralną częścią innych, które powinien wykonać profesjonalny okulista.

Badanie ostrości wzroku i pola widzenia

Dobrze znane badanie to sprawdzenie ostrości naszego wzroku. Odbywa się przy każdej wizycie i wystarczy do niego użycie tak zwanej tablicy Snellena. Możemy również mieć je wykonane za pomocą komputera. Pozwala ocenić jakość tego, w jaki sposób widzimy, ale również wykryć pierwsze oznaki ewentualnych chorób, których objawy wiążą się m.in. z pogorszeniem wzroku. Badanie pola widzenia okulista Gliwice wykonuje, żeby dokładnie sprawdzić, jaki mamy kąt widzenia, gdy nasze oko jest nieruchome. Zdarza się bowiem, że zmniejszenie obszaru widzenia jest pierwszą oznaką na przykład jaskry. Jednym z równie często wykonywanych badań jest badanie dna oka. Pozwala ono nie tylko sprawdzić jakość naszego wzroku, ale również wykryć schorzenia z dziedziny neurologii czy kardiologii. Wykonywane jest przy użyciu specjalnego narzędzia zwanego oftalmoskopem i pozwala ocenić siatkówkę oka oraz naczynia, które ją odżywiają. Urządzenie oświetla siatkówkę i dzięki temu okulista Gliwice zobaczy dokładnie dno oka za soczewką.

Specjalistyczne badania wzroku

Jednym z takich badań jest sprawdzenie ciśnienia w gałce ocznej. Jest to kontrola, którą powinno się przeprowadzać u wszystkich po czterdziestym roku życia. To najlepszy sposób, żeby szybko wykryć jaskrę, która jest chorobą rozwijającą się wśród dojrzałych osób. Im szybciej się ją zdiagnozuje tym większe są szanse wyleczenia, niewykryta może prowadzić nawet do utraty wzroku. Okulista Gliwice może również wykonać badanie ultrasonograficzne oka. Nie wykonuje się go standardowo, ale w specjalnych przypadkach, najczęściej przed operacją zaćmy. Pozwala ono dokładnie ocenić soczewkę i wykonać specjalistyczne pomiary oka zwane biometrycznymi. Jest ono szybkie oraz nie ma wywołuje uczucia bólu. Ostatnim badaniem jest optyczna koherentna tomografia, czyli tomografia komputerowa oka, zwana w skrócie OCT. Możemy dzięki niemu uzyskać przekroje poszczególnych elementów oka. Również to badanie jest bezbolesne oraz najdokładniejsze, jeśli szukamy przyczyn problemów ze wzrokiem. Nie jest jednak wykonywane standardowo.

Post Your Comment Here