stomatolog Tarnowskie Góry

Stomatologia Tarnowskie Góry: Jak walczyć z bruksizmem?

Bruksizm, potocznie nazywany zgrzytaniem zębów, jest chorobą, z którą zmaga się, często nieświadomie, wielu Polaków. Bruksizm, wbrew pozorom, jest bardzo niebezpieczną dolegliwością. Jego skutkami mogą być problemy z kręgosłupem, wzrokiem, słuchem i bóle głowy. Sprawdź, jak możesz walczyć ze zgrzytaniem zębów.

Niewielka dolegliwość, wielkie konsekwencje

Obecnie bruksizm stał się problemem społecznym, na który skarży się coraz więcej pacjentów. Specjaliści z takich dziedzin jak stomatologia Tarnowskie Góry, czy neurologia podejrzewają, że dotyka ona już ponad połowę populacji. Bruksizm jest tym bardziej niebezpieczny, ponieważ część osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że choruje na tę dolegliwość. A część tych, u których została ona zdiagnozowana, bagatelizuje ten problem. Wynika to z faktu, iż większość z nas uważa, że jedyną konsekwencją zgrzytania zębów jest ścieranie się szkliwa. Nieleczony bruksizm może być przyczyną bóli głowy, problemów z kręgosłupem, wzrokiem oraz słuchem. Bardzo często bywa tak, że specjaliści do których zgłaszają się pacjenci nie potrafią odnaleźć jednej przyczyny wszystkich dolegliwości. Warto w takim wypadku odwiedzić lekarzy z dziedzin takich jak: stomatologia Tarnowskie Góry czy neurologia. Do objawów bruksizmu należą: ścieranie i pękanie zębów, krwawienia dziąseł, przygryzanie policzków, bolesność okolicy stawów skroniowych lub kąta żuchwy. Prócz tego osoby, które zgrzytają zębami, muszą liczyć się z następującymi skutkami: ograniczona ruchomość głowy, suchości oka, okresowe nieostre widzenie, szum w uszach, czy zaburzenia równowagi.

Leczenie bruksizmu

Przyczyny powstawania bruksizmu są ściśle związane ze słabą odpornością na stres i jego nadmiernym działaniem w naszym życiu. Wśród powodów zgrzytania zębów wymienia się również wady zgryzu oraz owsicę. Ponieważ przyczyny bruksizmu są niejednoznaczne, jego leczenie odbywa się wieloetapowo i wielospecjalistyczne. W trakcie kuracji ważne jest współpracować ze stomatologami różnych specjalności, a przede wszystkim z ortodontami i protetykami. Dentyści bardzo często polecają zakładanie na noc specjalnej nakładki na zęby, która uniemożliwia ścieranie zgryzu. Leczą oni także za pomocą aparatów ortodontycznych wady zgryzu, które także są przyczynami bruksizmu. Ponadto osoby, które zgrzytają zębami, zachęcane są do zmiany trybu życia i unikania jak najbardziej stresu. Stąd też zaleca się pacjentom współpracę z neurologiem oraz psychologiem.

Post Your Comment Here