Zaćma wikłająca co to jest i jak ją wyleczyć?

Soczewka jest przezroczystym i niezwykle elastycznym elementem oka, który skupia promienie światła. Dzięki zdolności do zmiany swojego kształtu i ostrości odpowiada za zjawisko dostosowania się oka do oglądania przedmiotów znajdujących się w różnych odległościach. Widoczna w obrębie źrenicy soczewka charakteryzuje się przezroczystą strukturą. Umiejscowiona w gałce ocznej za tęczówką jest jednym z najważniejszych organów. Jeśli następuje jej zmętnienie mamy do czynienia z zaćmą. Jej najczęstszą przyczyną jest starzenie się organizmu i zaburzenia metaboliczne, a także urazy oka, stany zapalne błony naczyniowej, czy stosowanie niektórych leków. Jedną z odmian tej choroby jest zaćma wikłająca. Sprawdź, czym charakteryzuje się ten typ zaćmy. http://alfavision-zacma.pl/zacma-wiklajaca/.

Najczęściej występująca choroba oka na świecie

Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia zaćma jest jedną z najpowszechniejszych chorób oka. Dotyka blisko 40% mężczyzn i 45% kobiet w wieku powyżej 74 roku życia. Zaćma wikłająca co to jest? To niezwykle groźna choroba, która może prowadzić do nieodwracalnych skutków. To również zmętnienie soczewki oka powstałe w wyniku zaburzonej przemiany materii oraz utraty przejrzystości w zaawansowanym stadium może doprowadzić do całkowitej utraty widzenia. Objawy zaćmy wikłającej są bezbolesne. Warto podkreślić jeszcze, że zaćma wikłająca to choroba cywilizacyjna, która pogarsza ostrość wzroku. Innym z jej objawów jest zaburzenie kontrastu, nadwrażliwość na światło, rozszczepienie światła, podwójne widzenie. Zaćmie wikłającej często towarzyszy pojawienie się krótkowzroczności lub nadwzroczności.

Zaćma wikłająca – czego jest efektem?

Jest skutkiem różnorodnych chorób gałki ocznej, takich jak stan zapalny oka, zwyrodnienie barwnika siatkówki, odwarstwienia się siatkówki, wysokiej krótkowzroczności, jaskra, zaburzenia w krążeniu w obrębie gałki ocznej, czy nowotworów wewnątrzgałkowych. Zaćma wikłająca może być również następstwem cukrzycy. W tym przypadku choroba rozwija się niezwykle szybko, powodując gwałtowne upośledzenie wzroku.

Współczesne metody usunięcia zaćmy wikłającej

Decyzję o usunięciu zaćmy podejmuje się najczęściej z chwilą, gdy widzenie pogarsza się do tego stopnia, że pacjent nie jest w stanie normalnie funkcjonować. Takiej decyzji nie należy odkładać, szczególnie w sytuacji, gdy zaćma postępuje bardzo szybko. W czasie rozwoju choroby dochodzi do znacznego stwardnienia soczewki, co utrudnia przeprowadzenie operacji i wiąże się z dużo większym ryzykiem powikłań. W związku z tym zaleca się, aby decyzja o operacji była podejmowana we wcześniejszej fazie choroby.

Jedyną skuteczną metodą leczenia zaćmy wikłającej jest metoda operacyjna. Początkowo zabieg polegał na usunięciu starej, zmętniałej soczewki, w efekcie czego oko było bezsoczewkowe. To doprowadzało do wysokiej nadwzroczności, w której efekcie pacjent musiał używać grubych szkieł korekcyjnych, zwykle powyżej plus 10 dioptrii. Współczesne metody operacyjne polegają na usunięciu starej, zmętniałej soczewki i w jej miejsce wszczepieniu nowej, sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej. Wszystko odbywa się w ramach jednego zabiegu. Jeszcze na etapie planowania operacji lekarz planuje moc implantowanej soczewki, aby po zabiegu pacjent nie musiał nosić okularów do dali. Dodatkowo w przypadku występowania astygmatyzmu lekarz może wybrać soczewkę toryczną. To pozwala usunąć nie tylko zaćmę wikłającą, ale także skorygować wadę wzroku i astygmatyzm.

Nowoczesne rozwiązania okulistyczne korygując prezbiopię (starczowzroczność) pozwalają wszczepić soczewki wewnątrzgałkowe umożliwiające dobre widzenie zarówno do dali, jak i bliży. Operacja usunięcia zaćmy jest bezbolesna i odbywa się w znieczuleniu kropelkowym. Jakość i ostrość widzenia poprawia się praktycznie natychmiast po trwającym od 15 do 20 minut zabiegu.

Decyzję o jej przeprowadzeniu powinna być podejmowana przez okulistę, który dysponuje specjalistycznym sprzętem umożliwiającym dokładne przebadanie oka i ocenę ostrości widzenia. Pacjent musi również dostarczyć podstawowe badania medyczne. Celem takich działań jest zmniejszenie prawdopodobieństwa wystąpienia jakichkolwiek powikłań, a także wybór odpowiedniej metody operacyjnej (metoda zewnątrztorebkowa lub fakoemulsyfikacja) i korekcji chorego oka.

Post Your Comment Here