Zdrowa dieta dzieci. Czy warto zainwestować w warzywa mix?

Żywienie młodego człowieka nie jest łatwym zadaniem. Wie doskonale o tym każdy rodzic. Jak w takim razie zachęcić dzieci do jedzenia warzyw i dań, których nie znajdzie się w karcie lokalu typu fast food?

Warzywa i owoce powinny być wysoko na liście

Zdrowa dieta jest bardzo ważna w życiu człowieka. Już od dzieciństwa ważne jest, aby jeść w sporej ilości owoce i warzywa. Rodzice powinni uczyć dobrych nawyków dzieci. Obecnie w telewizji widzimy wiele spotów reklamowych, które mają na celu nauczenie dzieci jedzenia warzyw. Taką kampanię prowadzi na przykład sklep biedronka, która za odpowiednią ilość punków, rozdaje dzieciom warzywne pluszaki. Wszystkie takie akcje mają na celu, aby nasze pociechy odżywiały się zdrowo, ale nie tylko w domu, kiedy my im dajemy coś do jedzenia. Ważne jest też, aby same sięgały po zdrowe rzeczy zamiast cukierków, czekolad i chipsów. W sklepikach szkolnym już od paru lat szkoły za pomocą dietetyków wprowadziły same zdrowe przekąski, które dzieciaki na przerwie mogą zakupić. Kiedyś były tam do kupienia lody, oranżady słodzone, coca-cola, oraz zapiekanki. Teraz widzimy owoce, soki, razowe kanapki. W trakcie obiadów tak samo na jadalni obowiązuje tylko odpowiednio zbilansowane dla małego organizmu zdrowe jedzenie. Na deser wszystkie dzieci dostają jabłka lub inne owoce, lub jogurty. W reklamach widzimy również iż zachęca się najmłodszych do picia mleka. Niestety warzywa w większości nie są aż tak smaczne, jak słodkie owoce i to do nich trudniej jest przekonać młodego człowieka.

Co zrobić, aby dziecko zjadło warzywa z talerza?

Warto stworzyć system nagród dla dziecka i na przykład, kiedy zje jakieś zdrowe warzywo, przyszykować mu pyszny deser. Dzieci mają trudności największe z jedzeniem warzyw zielonych takich jak brokuły czy szpinak. Każdy rodzic może je przyrządzić, aby były atrakcyjniejsze w smaku, wystarczą odpowiednie przyprawy. Ważne jest to, aby w wieku niemowlęcym wprowadzić do diety dziecka, kiedy mu ją rozszerzamy najpierw warzywa mix a później inne rzeczy, gdyż jeśli dziecko zaakceptuje ich smak, nie będzie miało takich trudności w jedzeniu nich w przyszłości. Doprawiajmy dania z warzyw i starajmy się codziennie dać dziecku coś zdrowego. Jeśli stawia większy opór możemy mu dać na przykład zupę zblendowaną na gładką masę lub sok z warzywa mix.

 

Szukasz przepisów na zdrowe dania dla dzieci? Sprawdź Kulturalny Plac Zabaw – portal, który powstał z myślą o wszystkich rodzicach.

Post Your Comment Here